Tesco piwa

Smoky Joe (AleBrowar)

Off 211

Mieliśmy już wiśnię, śliwkę, jabłko, czekoladę, malinę – i co tam jeszcze – w piwie. Najwyższy czas na whisky!

Nowość z AleBrowaru jak zwykle urzeka oprawą graficzną etykiety: i postać, i kolorystyka, i użyty w nazwie font – wszystko bardzo mi się podoba. Jeśli chodzi o styl: jest to stout zawierający słód wędzony szkockim torfem. Nie wiem, dlaczego wydawało mi się, że będzie to piwo dojrzewające w beczce po whisky – to chyba odprysk wspomnień po którejś z pogadanek Tomka Kopyry.

Nalewanie smolistej, jakby gęstszej niż zwykle cieczy, skutkuje wypełnieniem szklanki nieprzeniknioną czernią, ozdobioną krótką, brązowawą pianą. W zapachu początkowo czuć… rozpuszczalnik, potem już nuty kawy i palonego słodu. W smaku pierwszego i drugiego łyka czuję potężną paloność, smak drewna, starego skórzanego paska, wędzonego mięsa. Do tego gorzka goryczka, ściągająca, paraliżująca na chwilę podniebienie jak dentystyczne znieczulenie miejscowe. Po przełknięciu przyjemne ciepło, fala spokoju i wrażenie skonsumowania połowy tabliczki gorzkiej czekolady.

Z czasem wzrasta też rola goryczki, która dla mniej doświadczonych piwoszy może stać się wręcz upiorna. Ale to nie jest przecież piwo dla początkujących, prawda?

Piwo dobrze ułożone, do końca trzyma fason i nie zmienia swojego profilu. Cieszy trzymany na wodzy alkohol. Pije się dobrze, choć kilku pod rząd z pewnością bym nie zmógł. Prędzej one zmogłyby mnie, jeśli wiecie, co mam na myśli.

==Radar==

Alkohol: 6,2%, ekstrakt: 16% obj.
Cena: 7,10 zł

Ocena: 9/10

+ bezkompromisowy smak
+ wyraźny posmak wędzenia
+ spora goryczka

– smak wielu osobom może się wydać odstręczający
– trochę zbyt mocno nagazowane

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Warsteiner Premium (Warsteiner Brauerei, Niemcy)

    Przeciętne piwo dla przeciętnego Schmidta. Typowy przedstawiciel niemieckich pilsów – niestety nie mam możliwości porównania, czy jest jakaś różnica pomiędzy ekspertową puszką a szkłem sprzedawanym lokalnie (doszły mnie głosy, że puszkowe jest gorsze – jedna z tych spiskowych teorii, które dojrzewają w internecie od lat). Nalewa się z obfitą, bielutką pianą, która trwale zdobi powierzchnię…

  • Francuskie czerwone wino wytrawne

    Dlaczego warto pić czerwone wino? Coraz więcej osób całkowicie rezygnuje z picia jakiegokolwiek alkoholu i wchodzi w ten sposób na drogę totalnej abstynencji. Podejmowanie tak drastycznych kroków nie jest jednak wcale konieczne dla zachowania właściwego zdrowia. Wiele przeprowadzonych badań naukowych przemawia zresztą za regularnym spożywaniem wina. Zwłaszcza tego czerwonego. Francuskie czerwone wino wytrawne ma swoje…