Transporter do piwa

Belfast (Browar Jabłonowo)

Off 10
Belfast (Browar Jabłonowo)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Browar Jabłonowo słynie raczej z niskobudżetowych napojów piwnopodobnych niż z dobrych piwnych marek. Jednak kiedy rozpoczynał działalność w końcu lat 90., jego ciemne piwo w stylu irlandzkim stanowiło swego rodzaju rewolucję na polskim rynku.

Potem niestety nastały lata staczania się po równi pochyłej i zmierzania w stronę Krainy Mózgotrzepów. Niedawno Jabłonowo postanowiło reanimować upadającą markę i wypuściło odświeżonego Belfasta. Zmiany dotknęły zarówno szatę graficzną opakowania (w tym przypadku puchy), jak i receptury. Obniżono zawartość alkoholu, podobno zastosowano kilka gatunków słodu (na tym ogólniku się kończy, nie ma żadnych wskazówek, o jakie słody chodzi). Czas zatem popróbować.

Piwo nalewa się z imponującą pianą koloru cappuccino. W zapachu nieco owocowe, piana czaruje nutą kawy i suszonych owoców. Bardzo obiecująco! Gdy docieram do sedna, czyli samego piwa, jestem miło zaskoczony łagodnością smaku. Delikatny posmak karmelu, lekko słodkie, ale bez przesady, z nieznaczną goryczką. Alkohol stonowany, niemal niewyczuwalny. Wysycenie średnie, kolor czarny, pod światło rubinowy. Z zaskoczeniem odkrywam, że nowy Belfast zachowuje się jak rasowy „ciemniak”, bez żadnych jakościowych ustępstw. A to wszystko za cenę Tyskiego.

Do końca smakuje przyjemnie, lekko, nie męczy. Może i brakuje mu głębi, jak twierdzą niektórzy na forum Browar.biz, ale na litość boską – to piwo kosztuje 2,50! Miłe zaskoczenie, chętnie będę wracał.

==Radar==

Alkohol: 6,5%, ekstrakt: nie podano
Cena: 2,46 zł (Auchan)

Ocena: 7,5/10

+ świetna piana
+ przyjemny, zrównoważony smak
+ niska cena

– dość płytkie
– można by zejść z alkoholem jeszcze niżej, np. do 5,5%

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Bernard

    Rodzaj piwa: jasne Zawartość alkoholu: 4,7% Zawartość ekstraktu: 12% Skład: woda, słód jęczmienny, żatecki granulowany chmiel, ekstrakt chmielowy Cenna: 4,20 zł( Carrefour Wrocław, w Auchan kosztuje 7,30 zł !) Uwagi: Niepasteryzowane Może się wydawać dziwne, że w kraju z populacją zaledwie 10 milionową istnieje tak wiele gatunków piwa. Jednak nie będzie to zaskakujące jeśli się…

  • V+ Curuba i V+ Lemon (Browar Veltins, Niemcy)

    Coś mi się wydaje, że jesteśmy świadkami kolejnej piwnej rewolucji. Popatrzcie, ile się ostatnio namnożyło tych piw smakowych, radlerów, pseudocydrów i innych prób mieszania piwa z oranżadami. Lidl zaprezentował niedawno dwa takie piwne napoje produkowane w browarze Veltins. Na pierwszy ogień idzie Curuba. Nazwa wzięła się od owocu curuby, pochodzącego z Peru. Owoc to bardzo…