Transporter do piwa

Belfast (Browar Jabłonowo)

Off 5
Belfast (Browar Jabłonowo)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Browar Jabłonowo słynie raczej z niskobudżetowych napojów piwnopodobnych niż z dobrych piwnych marek. Jednak kiedy rozpoczynał działalność w końcu lat 90., jego ciemne piwo w stylu irlandzkim stanowiło swego rodzaju rewolucję na polskim rynku.

Potem niestety nastały lata staczania się po równi pochyłej i zmierzania w stronę Krainy Mózgotrzepów. Niedawno Jabłonowo postanowiło reanimować upadającą markę i wypuściło odświeżonego Belfasta. Zmiany dotknęły zarówno szatę graficzną opakowania (w tym przypadku puchy), jak i receptury. Obniżono zawartość alkoholu, podobno zastosowano kilka gatunków słodu (na tym ogólniku się kończy, nie ma żadnych wskazówek, o jakie słody chodzi). Czas zatem popróbować.

Piwo nalewa się z imponującą pianą koloru cappuccino. W zapachu nieco owocowe, piana czaruje nutą kawy i suszonych owoców. Bardzo obiecująco! Gdy docieram do sedna, czyli samego piwa, jestem miło zaskoczony łagodnością smaku. Delikatny posmak karmelu, lekko słodkie, ale bez przesady, z nieznaczną goryczką. Alkohol stonowany, niemal niewyczuwalny. Wysycenie średnie, kolor czarny, pod światło rubinowy. Z zaskoczeniem odkrywam, że nowy Belfast zachowuje się jak rasowy „ciemniak”, bez żadnych jakościowych ustępstw. A to wszystko za cenę Tyskiego.

Do końca smakuje przyjemnie, lekko, nie męczy. Może i brakuje mu głębi, jak twierdzą niektórzy na forum Browar.biz, ale na litość boską – to piwo kosztuje 2,50! Miłe zaskoczenie, chętnie będę wracał.

==Radar==

Alkohol: 6,5%, ekstrakt: nie podano
Cena: 2,46 zł (Auchan)

Ocena: 7,5/10

+ świetna piana
+ przyjemny, zrównoważony smak
+ niska cena

– dość płytkie
– można by zejść z alkoholem jeszcze niżej, np. do 5,5%

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Wiśnia w Piwie (Browar Kormoran)

    Przyszła kryska na matyska. Wiśnię w Piwie pijam całkiem często, czas wreszcie ją opisać! To jest zdecydowanie najlepsze piwo smakowe na polskim rynku. Chyba jedynie wersja śliwkowa tego samego browaru ma szansę ją przebić (jeszcze nie udało mi się zakupić). Jeśli chcecie przekonać dziewczynę/żonę do waszej największej pasji, czyli picia piwa, zróbcie to za pomocą…

  • IPA Tesco na czeskich chmielach

    Znacie markę Tesco Finest? To taka marka własna tej sieci, ale taka niby bardziej premium. Wkroczyła też już w nasz kraftowy świat. Z szerokiego wyboru stylów, sięgnąłem po… IPA Tesco. Zobaczę, czy to takie „premium”. Kilka dni temu byłem na zakupach, bo przecież wypłata przyszła, a żyć trzeba. Wiecie, tradycyjnie wózeczek przed sobą, alejka po…