Etykiety na piwo domowe

Włoskie wina

Off 47
Włoskie wina
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Włoskie wina

Ciągnące się pola winorośli są od wieków wpisane w ujmujący krajobraz Włoch. Prowadzenie winnic jest rodzimą tradycją przechodzącą z pokolenia na pokolenie. No może dzisiaj wygląda to nieco inaczej, bo młodzi nie zawsze chcą pójść w ślady ojców. Nie zmienia to jednak faktu, że kraj jest jednym z wiodących producentów wina na całym świecie. Włochy to kraina winem pachnąca. Podaje się je do obiadów i deserów i przy długich wieczornych rozmowach. Nie ma zabawy bez wina. Na terenie Włoch uprawia się najróżniejsze gatunki winorośli. Sprzyja temu rozciągłość kraju powodująca zróżnicowanie klimatyczne. Najcieplejszy klimat występuje na południu Włoch i ochładza się w kierunku północnym. Zarówno amatorzy białych win jak i czerwonych znajdą asortyment odpowiadający ich oczekiwaniom. Miliony winnic przewyższają produkcję rodem z Francji. W historycznej krainie Etrusków zwanej dzisiaj Toskanią narodziło się wino o nazwie Chianti. Jest to najpopularniejsze włoskie wino o wytrawnym smaku i mocnej czerwonej barwie. Jego zawartość alkoholu wynosi pomiędzy 11,5 a 12,5%. Do jego produkcji wykorzystuje się takie szczepy jak: Sangiovese, Trebbiano toscano, Canaiolo nero oraz Malvasia del Chianti. Z największej wyspy Morza Śródziemnego, Sycylii, a dokładnie z okolicy Marsala wywodzi się z kolei wino o tej samej nazwie. Występuje w postaci białej i czerwonej i należy do grona win słodkich. Zawiera około 15 do 18% alkoholu. Długość leżakowania tego wina wynosi od 1 roku do ponad 10 lat. Opisy: Fine, Superiore, Superiore Riserva, Vergine e/o Soleras i Vergine e/o Soleras Stravecchio e Vergine e/o Soleras Riserva oznaczają coraz dłuższe okresy leżakowania poszczególnych win Marsala, od jednego roku do co najmniej 10 lat. Zbiór włoskich win można posegregować w zależności od regionu i każda z tych kolekcji to obietnica niezapomnianych doznań.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Chmielowe (Browar Staropolski)

    Ekstrawagancka butelka – plastikowa krachla – to rzecz, na którą w pierwszej kolejności zwraca się uwagę. Piwo w dość niskiej cenie, dostępne m.in. w Tesco i Żabkach – czy warto po nie sięgnąć? Chmielowe nalewa się bez piany. Jedyny jej ślad to wąska obwódka i symboliczny wręcz kleks na powierzchni. Piwo jest mętne, żółte, wpadające…

  • Namysłów Niepasteryzowane (Browar Namysłów)

    Nie mam zbyt wysokiego mniemania o wytworach browaru w Namysłowie, jednak obok tak dopracowanej wizualnie i tak napakowanej marketingowym bełkotem butelki przejść obojętnie nie mogłem. Trzeba przyznać, że projektanci się postarali. Flaszka wygląda efektownie, przyciąga wzrok starannie dobranymi elementami graficznymi (spójrzcie na tę tłoczoną „enkę”), a przy tym pozostaje „old fashion”, wzbudza zaufanie tradycjonalistycznym dizajnem….