Festiwal dobrego piwa

Utenos Premium Lager (Utenos, Litwa)

Off 98

Chyba nowość na naszym rynku (wcześniej nie widziałem) – a przede wszystkim bardzo starannie zaprojektowany produkt.

Efektowna biała butelka nawiązuje do amerykańskiego Millera. Do tego praktyczny kapsel z zawleczką, stosowany u nas przez firmę Tymbark – bardzo wygodny w obsłudze. Jak premium to premium – lager z Litwy prezentuje się jak potencjalny zdobywca podniebienia amerykańskiego konsumenta hamburgerów i popcornu. Czy smakowo również nawiązuje do niechlubnej tradycji trunków dla „masowego odbiorcy”?

Prezencję ma nienaganną. Jasnozłota barwa, drobne bąbelki gazu, wspaniała, obfita piana (po paru minutach schodzi całkowicie, nie zostawiając śladów na szkle). Zapach – typowy dla eurolagerów. Smak – całkiem przyjemny. Nie jest to goryczkowe piwo, raczej łagodne, ale odrobinę chmielowej przyprawy można wyczuć. Wchodzi gładko. Dość płytkie, brakuje mu głębi i niuansów. (Ale chyba tego nie oczekiwaliśmy?) Miękka słodowa nuta powinna przekonać każdego szukającego ochłody na imprezie. Przypuszczam, że spokojnie można pić Utenosa z butelki, więc wybór między Desperadosem a litewskim lagerem jest oczywisty.

Utonos Premium Lager smakiem może nie urzeka (końcówkę ma bardzo słabą, typowo koncernowa bezradność wygazowanego napoju piwnego), ale to solidny średniak, który nie wykrzywi wam twarzy z obrzydzenia, a do tego w bardzo efektownej butelce, która zrobi wrażenie na waszych kolegach.

==Radar==

Alkohol: 5%, ekstrakt: 12,2%
Cena: ok. 4,50 zł (Auchan)

Ocena: 5/10

+ świetny wygląd, zarówno w butelce, jak i w szklance
+ wchodzi bezkonfliktowo

– dość wodniste i nijakie w smaku
– im bliżej końca, tym bardziej obnaża swoje wady – finał nieciekawy

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Żytnie (Browar Konstancin)

    Dawno nie pisałem nic o jednym z moich ulubionych browarów 2010 roku. Po tym, jak z ogólnopolskiej sprzedaży zniknęło Mazowieckie, nie miałem specjalnej ochoty na inne piwa z Konstancina. Ale ileż można się gniewać, zwłaszcza, gdy w ofercie pojawiają się takie perełki jak Żytnie? Piwo robione jest na słodzie żytnim, który ma podobne cechy co…

  • Lubuskie Naturalne (Browar Witnica)

    „Na bazie unikatowej receptury”, „wolne od chemii”, „naturalne”. Takimi wytartymi frazesami częstuje nas dział marketingu i sprzedaży browaru Witnica. Tak naprawdę Lubuskie to całkiem zwyczajne piwo z małego browaru. „Całkiem zwyczajne” wcale nie musi oznaczać „całkiem słabe”. Pierwsze, od czego warto zacząć, to cena. Lubuskie z Witnicy ma jedną z najniższych w tej klasie piwa…