Etykiety na piwo domowe

A’la Grodziskie (PINTA/ Browar na Jurze)

Off 32
A’la Grodziskie (PINTA/ Browar na Jurze)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pasjonaci z Pinty w poszukiwaniu niezwykłych smaków odtworzyli recepturę produkowanego jeszcze do lat 90. grodziskiego – jedynego w pełni oryginalnego polskiego piwa. Wyszedł im trunek wyłącznie dla koneserów.

W składzie znajduje się słód jęczmienny wędzony w dymie bukowym, słód pszeniczny oraz chmiel lubelski. Piwo jest warzone metodą górnej fermentacji i ma zaledwie 2,6% alkoholu. Hasło reklamowe głosi: Twój przyjaciel po pracy w skwarze, co sugeruje robotniczy target trunku. Jakoś sobie nie wyobrażam, żeby dzisiejsi pracownicy budowlani w przerwie między klejeniem sidingu a brukowaniem chodnika kostką bauma pili takie piwo. Dlaczego?

Bo to smak dla wybranych. W pierwszym kontakcie dominuje aromat wędzenia i lekki kwasek pszenicy. Potem dochodzą wodnisty posmak zupy kalaforowej i lekka goryczka (wbrew zapewnieniu o jej intensywności, jest raczej słabo wyczuwalna). W tle czają się pszeniczne banany. Dodajmy, że A’la Grodziskie jest piwem mętnym i jasnym jak pszeniczne. Pachnie chmielowo, piana niezbyt obfita.

Trudno mi jednoznacznie ocenić to piwo. Na pewno jest to smak kontrowersyjny, kompletnie odmienny od tego, do czego jestem przyzwyczajony. Na pewno wymaga przyzwyczajenia kubków smakowych, by częściej się nim raczyć. Doceniam pomysł odtworzenia tego stylu – pod tym względem Pinta odgrywa niebagatelną rolę edukacyjną. Jednak dla mnie A’la Grodziskie pozostanie tylko ciekawostką przyrodniczą. Spróbowałem, zapisałem swoje wrażenia. Pinto – szukaj dalej!

==Radar=

Alkohol: 2,6%, ekstrakt: 7,8% wag.
Cena: 5,50 zł

Ocena: 6,5/10

+ wyjątkowe połczenie pszenicy z wędzonką
+ wygląd
+ rola edukacyjna

– to nie jest smak, który potrafi zauroczyć, co najwyżej zaciekawić

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Czerwony Smok (Browar Fortuna)

    Czerwony Smok to kolejne ciemne piwo Fortuny, które całkiem zasłużenie cieszy się dużą estymą fanów gatunku. Jeśli lubisz goryczkowy, palony smak, pewnie nie muszę cię przekonywać, że Czerwony Smok to obowiązkowa pozycja twoich zakupów. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie miałeś okazji spróbować tego piwa, zważ, że jest to trunek pozbawiony nieznośnej słodyczy Czarnej Fortuny, lekko…

  • Weryfikator: Złote Lwy (Browar Amber)

    Weryfikator to nowy cykl, w którym będę powracać do wysoko ocenionych piw, by sprawdzić, czy utrzymały swoją jakość i są nadal godne mojej rekomendacji. Na początek piwo o bardzo dobrej dostępności (ostatnio pojawiło się nawet w sieci Lidl). Dwa lata temu wystawiłem Lwom bardzo wysoką ocenę – dziewiątkę. Czy lager z Bielkówka nadal na nią…