Blog

Robaki w przewodzie pokarmowym

Off 6

Robaki pasożytujące w przewodzie pokarmowym wywołują zazwyczaj zaburzenia w trawieniu, objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, ogólne dolegliwości i niedokrwistość. Charakter tych objawów może być różny, zależnie od rodzaju pasożyta. Niedokrwistość spotyka się przeważnie w przypadkach zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy lub bruzdogłowcem. Tęgoryjec może wywołać znaczną niedokrwistość, gdyż odżywiając się krwią gospoarza, wytwarza substancję hamującą krzepliwość krwi. O wiele rzadziej występuje niedokrwistość w przypadkach zakażeń tasiemcami. Pasożyty te wprawdzie wywołują niekiedy tę chorobę, ale raczej w nieznacznym stopniu, z wyjątkiem bruzdogłowca szerokiego, który może nawet spowodować ciężki stan chorobowy o cechach niedokrwistości złośliwej. Robaki pasożytujące w jelitach człowieka różnią się między sobą nie tylko budową anatomiczną, właściwościami osobniczymi, sposobem bytowania, ale również wrażliwością i sposobem reagowania na różne środki.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Piast Wrocławski niepasteryzowane (Carlsberg)

    Niedawno próbowałem zwykłego Piasta z puchy, tym razem trafił mi się niepasteryzowany. Czy będzie między nimi jakaś różnica? Pierwsze wrażenie – piana obfitsza, drobniejsza, bardziej zbita. Zapach chmielowy. Wysycenie średnie, z tendencją do malejącego. Kolor typowy dla lagerów, ciemne złoto. Czas na pierwszy łyk. Jest inaczej, jest też lepiej. Wyraźnie wyczuwalny słód, choć płytki, to…

  • Olsztyńskie (Browar Kormoran)

    Coś mi się wydaje, że kolejną modą wśród naszych browarów będzie tworzenie marek odmiejscowych – Wrocławskie i Darłowiak z Lwówka to pierwsze z brzegu przykłady. Jaki styl wybrano? Oczywiście lager. Kormoran do tej pory nie pokusił się o eksperymenty z „egzotycznymi” stylami typu IPA czy dunkel weizen. Olsztyńskie wyróżnia zasadniczo tylko użycie dodatkowego ciemnego słodu,…