Piwo tesco

Marston’s Old Empire

Off 67

Piwo Marston’s Old Empire pochodzi z wyspy, bedacej aktualnie najwiekszym polskim pracodawca :) Mianowicie z UK. :) Historia tego piwa sięga XIX w. kiedy to w Burton upon Trent (https://en.wikipedia.org/wiki/Burton_upon_Trent) zaczęto produkować piwo przeznaczone docelowo dla stacjonujących w Indiach brytyjskich żołnierzy kolonialnych. Wymusiło to na producencie zastosowanie specjalnej technologii, pozwalającej na przetransportowanie piwa do odleglej kolonii (ktory w tych zamierzchłych czasach mógł trwać do trzech miesięcy). Uzyta w związku z tym kombinacja zbóż nadała piwu, jedyny, niepowtarzalny smak.

Wrażenia:
Do spożycia skusił mnie dość oryginalny (nie wymyślny, lecz inny od pozostałych) kształt butelki, jak również piękny rysunek żaglowca na niej widniejący. Jednakże zawartość tejże okazała się być jeszcze bardziej pociągająca od opakowania. W smaku dość łagodne, nie agresywne, lecz intesywne. Myśle, że powinno przypaść do gustu miłośnikom Whisky, gdyż doznania smakowe są podobne (naturalnie czuć dużo mniejszą zawartość alkoholu – 5,7%) i takie też było moje pierwsze skojarzenie. Piwo byłby idealne do długich, letnich wieczorów nad grillem, gdyby nie jego dość niesympatyczna cena sięgająca 10 zł za 0,5 l. Ocena końcowa: 8/10

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Maternus Premium Pilsener (Brouwerij Martens, Belgia)

    Niskobudżetowy pils z Aldiego okazał się bardzo pijalnym i smacznym piwem. Martenus jest dla Aldiego tym, czym Perlenbacher dla Lidla – tanim, ale całkiem dobrym goryczkowym piwem do popijania posiłków. I nie tylko – również jako „danie główne” sprawdza się niezgorzej. Choć produkowany w Belgii, Maternus szczyci się przestrzeganiem niemieckiego Prawa Czystości. Rzeczywiście jest to…

  • Piast Wrocławski niepasteryzowane (Carlsberg)

    Niedawno próbowałem zwykłego Piasta z puchy, tym razem trafił mi się niepasteryzowany. Czy będzie między nimi jakaś różnica? Pierwsze wrażenie – piana obfitsza, drobniejsza, bardziej zbita. Zapach chmielowy. Wysycenie średnie, z tendencją do malejącego. Kolor typowy dla lagerów, ciemne złoto. Czas na pierwszy łyk. Jest inaczej, jest też lepiej. Wyraźnie wyczuwalny słód, choć płytki, to…