Zdrowa kuchnia

Destylator do alkoholu Bieruń

Off 87

Zawsze zastanawiało Cię jak wygląda tworzenie alkoholu? Czy potrzebne jest wiele składników, czy cały proces długo trwa, jakich sprzętów używa się do produkcji?
Przede wszystkim zabieranie się do tego bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia jest zadaniem bardzo niebezpiecznym. Źle wymierzone składniki czy też amatorski sprzęt mogą doprowadzić nie tylko do stworzenia złej jakości trunku, ale nawet do wybuchu. Dlatego też produkcja na własną rękę alkoholi wysokoprocentowych jest nielegalna.
Profesjonaliście wiedzą, że potrzebują przede wszystkim dobrego sprzętu – tutaj najważniejszy jest porządny destylator do alkoholu. Destylator do alkoholu oczyszcza ciecz, nadaje jej odpowiednie właściwości. Bez niego stworzenie dobrego trunku może okazać się niemożliwe. Oprócz sprzętu potrzebujemy także owoców, przypraw czy innych dodatków, które decydują o smaku alkoholu. Dzięki nim możemy cieszyć się z pysznego wina, nalewki czy wódki. Domowy alkohol często smakuje lepiej, jednak jeśli nie mamy wiedzy i sprzętu, to lepiej jest wybrać alkohol sklepowy.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Jabłko w Piwie (Browar Kormoran)

    Mając w pamięci udany start owocowej serii Kormorana w postaci Wiśni w Piwie (nie zrecenzowałem jej, ale pijam od czasu do czasu), byłem dość pozytywnie nastawiony do piwa o smaku jabłkowym. Przeglądając opinie innych, doszedłem do wniosku, że powinno mi smakować. Podkreślano w nich przede wszystkim orzeźwiająco kwaskowaty, jabłkowy smak. Cóż, w moim przypadku było…

  • Książęce Pszeniczne (Kompania Piwowarska)

    KP nie sili się na oryginalność – bez żenady kopiuje pomysł Okocimia/ Carlsberga. Nie liczcie na pierwszą polską pszenicę koncernową – to również import, jak w przypadku Okocimia. Zgadniecie skąd? Niemcy? Pudło. Litwa? Pudło. Belgia? Nie, ale blisko. KP znalazła producenta w Holandii. Nie wiem, czy to piwo jest – jak donosi hasło z etykiety…