Blog

Leczenie endometriozy

Off 4

Skuteczne leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą dotykającą nawet do kilkunastu kobiet w wieku rozrodczym. Polega na pojawianiu się błony śluzowej macicy w innych miejscach organizmu, na przykład jajowodach lub pęcherzu moczowym.
Choroba często jest diagnozowana w zaawansowanym stadium, w związku z jej mało charakterystycznymi objawami. Najczęstszym z nich jest ból, często przypisywany przez pacjentkę cyklowi miesiączkowemu. Pojawiają się także bolesne stosunki płciowe i problemy z zajściem w ciążę, które są głównym powodem zgłoszenia się do lekarza ginekologa. Endometrioza jest dosyć trudna do zdiagnozowania, ponieważ czasami jej przebieg bywa praktycznie bezobjawowy. Rozpoznanie choroby jest oparte na objawach klinicznych, badaniu ginekologicznym oraz USG lub rezonansie magnetycznym.
Leczenie endometriozy jest możliwe, chociaż nie należy do prostych. Pierwszym krokiem jest zastosowanie odpowiednich leków, które wywołują brak miesiączki i zapobiegają rozrostowi błony śluzowej. Dodatkowo stosuje się doustne tabletki antykoncepcyjne, które mają działanie przeciwbólowe. Farmakoterapia nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia choroby, a dodatkowo uniemożliwia pacjentce zajście w ciążę.
Inną metodą leczenia, stosowaną wspólne z lekami lub samodzielnie, jest chirurgia. Polega na usunięciu torbieli i zrostów lub macicy wraz z jajnikami, co jest stosowane w ciężkim przypadkach oraz u pacjentek nie planujących ciąży. Chirurgiczne leczenie endometriozy pozwala wrócić do codziennej aktywności i pozbyć się objawów bólowych. Jeżeli nie jest konieczne usunięcie narządów rozrodczych, umożliwia pacjentkom macierzyństwo, czego nie zapewnia leczenie farmakologiczne.
Endometrioza jest chorobą utrudniającą codzienne funkcjonowanie, jednak możliwą do wyleczenia. Jeżeli obserwujemy u siebie niepokojące objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiejsza będzie walką z chorobą.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Pomysł na racuchy

    Racuchy od lat w naszym kraju są bardzo popularną potrawą jednak nie wszyscy potrafią je dobrze zrobić i nie wszyscy wiedzą, że dobre racuchy to przede wszystkim te, które robiły nasze babcie. Obecnie popularne racuchy nazywane plackami drożdżowymi nie posiadają już tak głębokiego i aromatycznego smaku, jakim kiedyś gościły w domach naszych babć. Oczywiście racuszki…

  • Kuchnia czeska

    Kuchnia czeska W czeskiej kuchni można poczuć austrowęgierskie wpływy. Również fakt, że przez długi czas Czechy nie były samodzielnym państwem, lecz częścią Czechosłowacji nie jest bez znaczenia. Kolejny raz historia odcisnęła swój ślad na jednej z najbardziej pociągających sztuk – sztuce kulinarnej. Kuchnia czeska nie należy do najlżejszych, ale ze względu na swój oryginalny smak…