Zdrowa kuchnia

Typowe, oryginalne paryskie przysmaki

Off 3
Typowe, oryginalne paryskie przysmaki
1 vote, 10.00 avg. rating (143% score)

Gastronomiczny pisarz Grimod de la Reyniere uważał, że „choć nie istnieje kuchnia paryska, a tylko kuchnia francuska, którą jada się w Paryżu, to Paryż jest miejscem wszechświata, w którym przygotowuje się najlepsze jedzenie”.

Zanim zaczniesz jeść…
Dla podróżujących do miasta zakochanych to nie byle jaka gratka. Dziś każdy może wybrać się na romantyczną wycieczkę do stolicy Francji, chociażby na weekend, tym bardziej, że z Polski dla połączenia bezpośredniego Warszawa – Paryż loty trwają nieco ponad 2 godz. Podróż jest zatem szybka, przyjemna i niedroga. Tanie loty do Paryża są możliwe, wystarczy tylko trochę się wysilić, a potem już tylko kosztować tej niesamowitej kuchni.

Nie tylko bagietki
A gdy już się jest w Paryżu, nie można przejść obojętnie obok piekarni Poilâne’a (przy Rue du Cherche-Midi), w której jest pieczony wyjątkowy chleb – „miche”. Wypieka się go z wysokiej jakości mąki typu 85, z dodatkiem soli morskiej z Guérande i jest robiony na zakwasie. Bochenki posiadają charakterystyczny znak, literkę P, wytłoczoną na wierzchu i są dość ciężkie – ważą średnio ok. 2 kg. Co prawda kosztują ok. 8 €, ale jak mówią Ci, którzy raz skosztowali pysznego wyrobu – są warte swej ceny.
Ślimaki po Burgundzku, fot. J. Patrick Fischer; wiki commons

Ślimaki po Burgundzku, fot. J. Patrick Fischer; wiki commons

Tradycyjnie czy nie?
Paryscy kucharze bardzo często nadawali swym potrawą „egzotyczne” nazwy, jak np. homar po amerykańsku czy sola po normandzku. Pierwsze danie przygotowuje się z dodatkiem estragonu oraz koniaku i białego wina, a do drugiego dodaje się m.in. pieczarki i krewetki. Inną typowo paryską potrawą są cynaderki duszone z maderą. Potrawa jest bardzo prosta i smaczna, idealnie też nadaje się jako przystawka do alkoholu na przyjęciach, np. do wódki.

Ślimaki? Tylko w Paryżu
Do innych paryskich dań należą np.: paryska zupa cebulowa – podawana z pływającymi grzankami z żółtym serem, ślimaki po burgundzku – z dodatkiem masła i przypraw oraz różnego rodzaju chleby – z orzechami, rodzynkami lub kozim serem.

W zgodzie ze środowiskiem
W Paryżu znajduje się bardzo dużo „ekorestauracji”, gdzie w menu widnieje nawet „ekowino”. Obecnie większość paryskich restauracji i knajpek jest nastawionych na serwowanie zdrowej i ekologicznej żywności.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Czeka nas zalew tandety – koncerny kontratakują

    My tu tak sobie luźno gadamy o piwkach regionalnych – raz lepszych, raz gorszych – a giganci branży piwowarskiej nie śpią. Tylko knują, jak by tu przekonać konsumentów, że nowe lub podrasowane nową szatą graficzną marki muszą trafić do ich zakupowych koszyków. Kompania Piwowarska na przykład „odświeża swoje portfolio” wypuszczając na rynek trzy nowości: Żubra…

  • Pomysł na racuchy

    Racuchy od lat w naszym kraju są bardzo popularną potrawą jednak nie wszyscy potrafią je dobrze zrobić i nie wszyscy wiedzą, że dobre racuchy to przede wszystkim te, które robiły nasze babcie. Obecnie popularne racuchy nazywane plackami drożdżowymi nie posiadają już tak głębokiego i aromatycznego smaku, jakim kiedyś gościły w domach naszych babć. Oczywiście racuszki…