Etykiety na piwo domowe

Krakowiak Miód-Malina (Browar Południe)

Off 64

Oglądaliście komedię „Witaj na Południu”? Albo jej pierwowzór „Jeszcze dalej niż Północ”? Trochę zaspoileruje i zdradzę, że bohaterowie obu filmów zostają karnie „skazani” na pracę w legendarnie strasznych częściach swoich krajów. Prawda okazuje się zgoła odmienna. Czy tak samo będzie z serią Krakowiak browaru Południe (dawniej GAB)?

Okazuje się, że i na północy Francji i w południowych Włoszech mieszkają życzliwi ludzie, są piękne spokojne miasteczka i ogólnie żyje się tam całkiem fajnie. Z browarem Południe i jego Krakowiakiem jest podobnie. Przez wielu skazany na miano jednego z najgorszych małych browarów, wyszedł z zapaści i przygotował kilka niezłych produktów (np. bardzo solidny Stout). Miód-Malina to wycieczka w stronę obowiązkowych ostatnio piw smakowych.

Piwo ma kolor czerwono-miedziany, piana w pierwszej fazie dość wyraźna, jednak szybko opada. W zapachu delikatne maliny. Smak przypomina mi Malinowe z Lwówka, to znaczy są maliny, ale nie na pierwszym planie, raczej symbolicznie zaznaczone, do tego zaskakująco wyraźna goryczka. Plus niewielka słodycz miodu, która ujawnia się dopiero wraz z ogrzewaniem się piwa. W sumie bardzo udana kompozycja smaków, zrównoważona słodycz i aromat malin.

Należy pochwalić obecność charakternej goryczki. Wprawdzie czytałem tu i ówdzie, że Miód-Malina jest bardzo słodkim piwem, ale ja wierzę swoim kubkom smakowym, a one mi mówią: „to nie jest ulepek”. Być może browar trochę pracował nad piwem i teraz jest po prostu lepsze.

Na uwagę zasługuje zawieszka zawierająca instrukcję nalewania (z informacją o zdrowotnych walorach osadu) oraz ciekawostkę o cesarzu Franciszku Józefie. Duperela, ale wraz z ładną etykietą sprawia, że chce się to piwo ściągnąć z półki.

==Radar==

Alkohol: 5,7%, ekstrakt: 12% wag.
Cena: 4,50 zł

Ocena: 7,5/10

+ wyraźna goryczka
+ nienachalna słodycz i dyskretne maliny
+ ładna oprawa graficzna

– cena
– z czasem robi się coraz słodsze

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Weryfikator: Ciechan Pszeniczne (Browar Ciechan)

    Pszeniczne z Ciechanowa było chyba pierwszym piwem z małego browaru, które opisałem (jeszcze na Fast Food Eaters w 2009 r.). Jeśli zerkniecie na tamtą wiekową recenzję, zauważycie, że wtedy nie wiedziałem nawet, do jakiego szkła należy nalać pszenicę. Lata minęły, wiele się u mnie zmieniło, ale czy zmienił się także flagowy produkt Ciechana? Wszystko wskazuje…

  • Damm Lemon (Browar Damm, Hiszpania)

    Lemoniadowy Joe nadciąga na ratunek w upalny dzień! Nie ma to jak napić się w taki upał jak ostatnio zimnej lemoniady. A najlepiej lemoniady z piwem. W sukurs przychodzi lekkie piwko z dodatkiem cytronety (6 części piwa na 4 części lemoniady), produkowane przez browar Damm z Barcelony, sprzedawane w małych zielonych butelkach z naklejkami w…