Etykiety na piwo domowe

Krakowiak Miód-Malina (Browar Południe)

Off 6
Krakowiak Miód-Malina (Browar Południe)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Oglądaliście komedię „Witaj na Południu”? Albo jej pierwowzór „Jeszcze dalej niż Północ”? Trochę zaspoileruje i zdradzę, że bohaterowie obu filmów zostają karnie „skazani” na pracę w legendarnie strasznych częściach swoich krajów. Prawda okazuje się zgoła odmienna. Czy tak samo będzie z serią Krakowiak browaru Południe (dawniej GAB)?

Okazuje się, że i na północy Francji i w południowych Włoszech mieszkają życzliwi ludzie, są piękne spokojne miasteczka i ogólnie żyje się tam całkiem fajnie. Z browarem Południe i jego Krakowiakiem jest podobnie. Przez wielu skazany na miano jednego z najgorszych małych browarów, wyszedł z zapaści i przygotował kilka niezłych produktów (np. bardzo solidny Stout). Miód-Malina to wycieczka w stronę obowiązkowych ostatnio piw smakowych.

Piwo ma kolor czerwono-miedziany, piana w pierwszej fazie dość wyraźna, jednak szybko opada. W zapachu delikatne maliny. Smak przypomina mi Malinowe z Lwówka, to znaczy są maliny, ale nie na pierwszym planie, raczej symbolicznie zaznaczone, do tego zaskakująco wyraźna goryczka. Plus niewielka słodycz miodu, która ujawnia się dopiero wraz z ogrzewaniem się piwa. W sumie bardzo udana kompozycja smaków, zrównoważona słodycz i aromat malin.

Należy pochwalić obecność charakternej goryczki. Wprawdzie czytałem tu i ówdzie, że Miód-Malina jest bardzo słodkim piwem, ale ja wierzę swoim kubkom smakowym, a one mi mówią: „to nie jest ulepek”. Być może browar trochę pracował nad piwem i teraz jest po prostu lepsze.

Na uwagę zasługuje zawieszka zawierająca instrukcję nalewania (z informacją o zdrowotnych walorach osadu) oraz ciekawostkę o cesarzu Franciszku Józefie. Duperela, ale wraz z ładną etykietą sprawia, że chce się to piwo ściągnąć z półki.

==Radar==

Alkohol: 5,7%, ekstrakt: 12% wag.
Cena: 4,50 zł

Ocena: 7,5/10

+ wyraźna goryczka
+ nienachalna słodycz i dyskretne maliny
+ ładna oprawa graficzna

– cena
– z czasem robi się coraz słodsze

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Bernard

    Rodzaj piwa: jasne Zawartość alkoholu: 4,7% Zawartość ekstraktu: 12% Skład: woda, słód jęczmienny, żatecki granulowany chmiel, ekstrakt chmielowy Cenna: 4,20 zł( Carrefour Wrocław, w Auchan kosztuje 7,30 zł !) Uwagi: Niepasteryzowane Może się wydawać dziwne, że w kraju z populacją zaledwie 10 milionową istnieje tak wiele gatunków piwa. Jednak nie będzie to zaskakujące jeśli się…

  • Boss Pils (Browar Witnica)

    Jedno z najbardziej niedocenionych polskich piw. Bossa w wersji pils poznałem kilka miesięcy temu w Polo Markecie – kosztował wtedy szokujące 0,99 zł (+ kaucja) i był sprzedawany w smukłych butelkach 0,33 l. Potem zniknął, by znów się pojawić, tym razem w bączkach, za cenę niewiele wyższą. Z niepokojem obserwuję agonię tego piwa we wspomnianym…