Zdrowa kuchnia

Działanie witamin w organizmie

Off 5
Działanie witamin w organizmie
1 vote, 10.00 avg. rating (143% score)

Spośród wszystkich związków odżywczych jakie przyswajamy wraz z pożywieniem, to właśnie witaminy będą miały największe znaczenie dla naszego organizmu. Ich unikatowe właściwości wpływają między innymi na zwiększenie jego odporności, regulują pracę poszczególnych organizmów, są niezbędne do utrzymania procesów życiowych na odpowiednim poziomie oraz będą odpowiedzialne za procesy wzrostu i syntezy skrajnej większości tkanek i komórek w naszym organizmie.

Witaminy to specyficzne substancje, które znajdziemy w bardzo wielu produktach spożywczych. Ich największe nagromadzenie występuje jednak w warzywach i owocach. To właśnie z tych produktów powinniśmy dostarczać witaminy dla organizmu. Co więcej, dzięki osiągnięciom dzisiejszej medycyny, jesteśmy w stanie dokonać syntezy sztucznych witamin w warunkach laboratoryjnych, co pozwala na ich dostarczanie organizmowi w postaci tabletek i innych leków. Należy jednak pamiętać, że nawet największe stężenie witamin w postaci środków farmakologicznych, nie będzie tak korzystne dla naszego organizmu jak ich przyswajanie w naturalnej formie.
Podział witamin na grupy

Poszczególne z witamin dzieli się na charakterystyczne grupy w zależności od roli jaką odgrywają w naszym organizmie oraz skutki ich niedoboru albo też przedawkowania. Do tych najważniejszych należą witaminy z grupy A, D, B, E, K oraz C. Niektóre z ich właściwości wpływały będą na przykład tylko i wyłącznie na zdrowy i atrakcyjny wygląd włosów, skóry i paznokci, inne natomiast posiadały będą newralgiczne i wysoce relewantne znaczenie dla naszego organizmu, o czym wspomniano już z resztą wcześniej.

Przykładowo, retinol, czyli witamina A odpowiedzialna jest za procesy widzenia, odpowiada bowiem bezpośrednio za wrażliwość siatkówki oka. Gdyby zabrakło jej w naszej diecie, mogłoby więc skończyć się to poważnymi problemami ze wzrokiem. Co więcej, reguluje ona właściwy poziom wzrostu młodych organizmów, zapobiega tworzeniu się krzywego oraz nierównego zgryzu i dzięki niej błony śluzowe wytwarzają odpowiednie ilości niezbędnych wydzielin.

Innym przykładem może być kobalamina, czyli witamina B12 – to dzięki niej w szpiku kostnym powstawać będzie krew rozchodząca się następnie po powierzchni całego organizmu. Jej niedobór może skończyć się między innymi trwałymi uszkodzeniami układu nerwowego albo doprowadzić do poważnej anemii. Co więcej witamina ta jest niezbędnym składnikiem procesów syntezowania innych, niezwykle ważnych dla naszego organizmu związków oraz substancji.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Jak zrobić piwo domowe? Instrukcja

    Lubisz piwo? No raczej, bo pewnie by Cię tu nie było. Szukasz w piwie czegoś więcej? Najwyraźniej, bo interesuje Cię alternatywa dla zwykłego sklepowego piwa. Zastanawiasz się jak zrobić piwo domowe? No to dobrze trafiłeś. To bierzemy po łyku i zapraszam Cię do zapoznania się z moją instrukcją. Etap pierwszy – zacieranie Na pytanie „jak…

  • Bez jedzenia organizm traci swoją jakość

    Bez jedzenia organizm traci swoją jakość Jeżeli długo nie jesz Twój organizm traci zdrowie, a po pewnym czasie zaczyna sam się w sobie zapadać. Wiele osób na świecie tak naprawdę żyje na granicy ubóstwa i często nie ma nic do jedzenia. Śmierć głodowa jest uznawana za koszmarny rodzaj i nie życzy się jej nawet najgorszemu…