Blog

Domowe sposoby leczenia zatok

Off 14

Zapalenie zatok przynosowych jest coraz częściej powikłaniem po nieprawidłowo wyleczonym przeziębieniu, powracających infekcjach górnych dróg oddechowych, jak np. długotrwałym nieżytem nosa, spowodowanym przeważnie wadą w budowie anatomicznej przegrody nosowej, a także zaniedbaniem leczenia próchnicy zęba. To dość częsta przypadłość osób chorujących na astmę oskrzelową oraz alergików. Jednakże niezależnie od czynnika sprawczego wywołującego uporczywy ból zatok, doskwierającego na ogół rano po wstaniu z łóżka oraz schylaniu głowy na dół przed siebie, należy jak najszybciej z nim walczyć.
Domowe sposoby

Metody na ból zatok, które mogą odbywać się w domu, są niezawodne jedynie w przypadku lekkich stanów zapalnych, wskazujących na początki choroby. Jak zatem poznać właśnie rozpoczynające się zapalenie zatok przynosowych? Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na fakt, czy przebyte niedawno przeziębienie nie pozostawiło po sobie śladu w postaci kataru, któremu towarzyszy ból głowy po stronie czoła i w okolicy nosa. Znakomicie sprawdzają się przy tym rozgrzewające kompresy oraz domowe wdychanie pary wodnej z dodatkiem eterycznego olejku kamforowego.
Sztuka inhalacji

Jak poprawnie przygotować inhalację oraz prawidłowo z niej skorzystać, aby przyniosła oczekiwany skutek? Do miseczki wlej gorącą wodę (jej temperatura powinna mieć średnio od 70-80 stopni Celsjusza, nie może być wrząca, gdyż zamiast przynieść ulgę, to tylko może poparzyć!), którą możesz uzupełnić solą morską, sodą, ziołami bądź dodatkiem paru kropel olejku zapachowego, np. miętowego o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnego i przeciwbólowych bądź eukaliptusowego, działającego bakteriobójczo. Następnie należy pochylić się nad unoszącą się parą, przykryć głowę ręcznikiem i zacząć wdychać ją przez minimum 5 minut. Po zakończeniu inhalacji należy wydmuchać nos.
Rozwiązanie operacyjne

Gdy jednak domowe sposoby leczenia na ból zatok w żaden sposób nie spełniają pożądanych rezultatów, nieodzownie trzeba skonsultować się z lekarzem laryngologiem, ponieważ może być konieczne zastosowanie specjalnego antybiotyku. Stosuje się go przede wszystkim w zapaleniu zatok, które ma podłoże bakteryjne. Jeżeli jednak i to nie przyniesie pozytywnych efektów, to innym wyjściem jest tzw. funkcjonalna endoskopowa operacja zatok, która rozszerzy ich ujścia (ułatwi to usuwanie wydzieliny) oraz zlikwiduje powstałe mutacje chorobowe. A w konsekwencji również i ból zatok.

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Imbir

    Imbir o mocnym, silnym korzennym smaku. Może być surowy lub suszony. Doskonale znany jest też marynowany czy kandyzowany. Ma szerokie zastosowanie w kuchni. Doskonale komponuje się z alkoholami, herbatą, kawą, doskonały do zupy dyniowej czy jako samodzielna potrawa podawana do sushi. Inny rodzaj imbiru to też i inny jego smak. Zupełnie inaczej będzie smakować marynowany…

  • Gorzowiak (Browar Witnica)

    Każdy browar chce mieć teraz w portfolio piwo o smaku miodowym. Witnica zrobiła więc swoje. Po nalaniu do kufla piana średnio obfita, szybko opadająca, grubopęcherzykowa. Piwo jasnozłote, klarowne (niestety). Duże bąbelki gazu bez pośpiechu unoszą się z dna szklanki. Zapach – delikatnie miodowy z tendencją do nasilania się w trakcie dalszej konsumpcji. Pierwszy łyk –…