Skrzynka na piwo

Atak Chmielu (PINTA/ Browar na Jurze)

Off 6
Atak Chmielu (PINTA/ Browar na Jurze)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Piwa warzone przez samozwańczą grupę odnowicieli polskiego piwowarstwa to najgorętszy temat ostatnich miesięcy we wszystkich serwisach zajmujących się tematyką spożywania i produkcji tego trunku. Pora się dowiedzieć, o co właściwie chodzi.

Atak Chmielu należy do gatunku India Pale Ale (IPA to ten tajemniczy skrót, który pojawia się na fachowych forach), a konkretnie jego amerykańskiej odmiany (American IPA). Do niedawna styl praktycznie u nas nieznany, pojawił się w szerszej świadomości za sprawą brackiego Pale Ale i od razu zaskarbił sobie spore grono miłośników. Atak Chmielu został stworzony bezkompromisowo z najlepszych amerykańskich surowców i powstaje pod kontrolą ludzi z PINTY w Browarze Na Jurze w Zawierciu. Stąd też pewnie jego szalona cena, choć wpływ na nią mają pewnie także entuzjastyczne recenzje (Atak Chmielu jest droższy od innych piw PINTY o ponad złotówkę).

Po nalaniu do kufelka w oczy rzuca się ciekawa kolorystyka – w zależności od natężenia i kąta padania światła jest to kolor od herbacianego po rubinowy. Piana średnio obfita, szybko opada, zostawiając ślady na szkle. Zapach… Coś niesamowitego (jeśli nie czytałeś dokładnie etykiety): owocowy, kwiatowy aż po watę cukrową, naprawdę wielowątkowy. Zapowiedź czegoś niezwykłego. Co rzeczywiście następuje.

Atak Chmielu to podobno najmocniej nachmielone i najbardziej goryczkowe piwo warzone w Polsce. Niewykluczone, że to prawda. Sztandarowy produkt PINTY rzeczywiście poraża goryczką, kojarzącą się niekoniecznie z chmielem, bardziej z gorzkim grejpfrutem, czy przegryzioną pestką. Jednocześnie jest ona niesamowicie aromatyczna i głęboka, długo uwalniająca coraz delikatniejsze, żywiczne aromaty. Do tego dochodzi owocowy posmak podbity miękkim smakiem słodu, który dał efekt… marmolady różanej. Każdy pewnie wyczuje coś innego, ale mnie najsilniej skojarzył się właśnie z nadzieniem do pączków. Wysycenie jest wzorowe – ani za mocne, ani za słabe, pracuje do końca.

Trzeba spróbować! Choćby po to, żeby wiedzieć, dlaczego powstanie PINTY wzbudza tyle emocji.

==Radar==

Alkohol: 6,1%, ekstrakt: 15,1% wag.
Cena: 6,50 zł

Ocena: 9,5/10

+ fenomenalna gama smaków
+ porażająca, ale i aromatyczna goryczka
+ ciekawy styl etykiety, bardzo duży zakres informacji

– cena

About the author / 

admin

Menu:

Losowe artykuły:

  • Pils Noteckie (Browar Czarnków)

    Oto kolejny z czarnkowskich „maluchów”. Gęsta kremowa piana, ciemnozłoty kolor, drobniutkie bąbelki łagodnie unoszące się z dna – to obraz po nalaniu do szklanki. Świeży, słodowy zapach. W smaku goryczka przełamana wyrazistym słodem, lekki karmel i coś kwaskowatego w tle. Z czasem robi się coraz bardziej goryczkowe, gorzkie wręcz. Nie za bardzo mi to podchodzi….

  • IPA Tesco na czeskich chmielach

    Znacie markę Tesco Finest? To taka marka własna tej sieci, ale taka niby bardziej premium. Wkroczyła też już w nasz kraftowy świat. Z szerokiego wyboru stylów, sięgnąłem po… IPA Tesco. Zobaczę, czy to takie „premium”. Kilka dni temu byłem na zakupach, bo przecież wypłata przyszła, a żyć trzeba. Wiecie, tradycyjnie wózeczek przed sobą, alejka po…